Zapraszamy studentów i doktorantów ze Wschodu na cykl zajęć zintegrowanych pod patronatem rektora UW „Spotkania międzycywilizacyjne” (150 godzin: semestr zimowy i letni, czwartek, godz.15.00-18.15; język polski; s.28 ( Wydział Artes Liberales), Pałac Zamojskich, Nowy świat 69).
Jest to ogólnouniwersytecki program adaptacyjno-dydaktyczny dla studentów ze Wschodu, realizowany przy Wydziale Artes Liberales UW (koordynator dr hab. Zoja Morochojewa). Uczestniczą w nim osoby z Polski i krajów szeroko pojętego Wschodu.
Cykl dotyczy zagadnień możliwości przekroczenia granicy kulturowej (cywilizacyjnej) i oparty jest na modelu współpracy z cudzoziemcami z innych cywilizacji.
W ramach cyklu proponujemy model kształcenia, który nazwiemy DCL, Dialogue-Centered Learning.
W różnego rodzaju sytuacjach współdziałania na zajęciach uczestniczący aktorzy są równoznacznymi aktywnymi uczestnikami dialogu/dekonstrukcji.
Cykl z pięciu bloków prowadzonych przez specjalistów z psychologii, historii, religioznawstwa, antropologii kulturowej. Składają się na nie:
1.Komunikacja międzykulturowa - psychologia transkulturowa.
2. Globalizacja. Pogranicza cywilizacyjne.
3. Historia kontaktów cywilizacyjnych
4. Codzienność bycia. Antropologiczne ujęcie zagadnień społecznych.
5. Świat duchowy: Religia, Filozofia, Sztuka, Literatura a różnorodność cywilizacyjna.
Celem jest nabycie umiejętności przekształcania informacji w wiedzę i translacja nabytej wiedzy w dialog między cywilizacjami. Nawet świadoma refleksja nad własną kulturą i wiedza o innej nie wystarczą do podjęcia dialogu. Konieczne jest wyjście poza własną kulturę. Dlatego w oparciu o formę dialogu ze studentami odmiennych kultur i cywilizacji, będziemy uzgadniać wzajemne zespoły znaczeniowe.
Dekonstrukcja będzie podstawowym narzędziem pracy. Umożliwia dialog, uczy dystansu wobec własnej kultury i rozumienia innych. Stwarza możliwość stania się przewodnikiem po własnej kulturze dla przybysza z innej cywilizacji i adekwatnie rozumienie innych kultury, gdy przewodnikiem jest druga strona.
Nabycie umiejętności dialogu z innymi cywilizacjami, rozumienia ich kodów i znaczeń, umożliwia wymianę wiedzy, stwarza warunki do szerokich, nowych form działalności – wspólnej, twórczej pracy w każdej dziedzinie. To sztuka wytworzenia sytuacji, w której obydwie strony nie koncentrują się już tylko na zrozumieniu, lecz wspólnie tworzą nowe pojęcia i narzędzia komunikacji.
Prowadzą zajęcia:dr Konrad Kuczara, dr Ewa Majewska, dr hab. Zoja Morochojewa, dr Matylda Urjasz-Raczko, dr Krzysztof Skonieczny, prof. dr hab Szymon Wróbel, Anna Wróbel